Kolejny raz wędrowałem po Kotlinie Jeleniogórskiej z kamerą w ręku. Najpierw – Staniszów i Wzgórza Łomnickie, chwilę potem Przesieka, Szklarska Poręba i Pakoszów. Po drodze trzy pałace – malownicze stawy , urocze fontanny, i… atrakcyjny przejazd Drogą pod Reglami, gdzie cieszyłem się przyjemnym chłodem w cieniu wysokich drzew.

Wybrałem trasę widokową, wymarzoną dla rowerzystów. Udałem się krętą, ciekawą i mało uczęszczaną szosą do Staniszowa, wioski położonej na terenie Wzgórz Łomnickich obfitującą w zabytki. Sfilmowałem tam dwa pałace: na Wodzie (dolny, hrabiowski z XVIII w.) i górny (pierwotnie dwór renesansowy z XVI w., z zespołem folwarcznym). W Staniszowie warto odwiedzić jeszcze kościół obronny pw. Przemienienia Pańskiego, gotycki, z przełomu XV/XVI w., sztuczne ruiny Zamek Henryka, na szczycie góry Grodna, z 1806 r., krzyż pokutny. Następnie nie zatrzymując się, przejechałem Sosnówkę Dolną i ładną górską ścieżką nad zbiornikiem wody pitnej (od strony Karkonoszy – zobacz mapkę) pomknąłem do Podgórzyna, skąd wspiąłem się do Przesieki. Tam wjechałem na Drogę pod Reglami, którą dojechałem do Szklarskiej Poręby.

Miasto liczące 6 703 mieszkańców. Położone w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów (Kamieńczyka i Szklarki), na wys. 440–886 m n.p.m. Jest największą stacją klimatyczną Dolnego Śląska. Wokół Szklarskiej Poręby, a także w samym mieście wytyczonych jest już ponad 200 km tras rowerowych o różnym stopniu trudności, dla amatorów, sportowców i rodzinnych wycieczek. Miasto jest doskonałym punktem wypadowym wycieczek w głąb polskich i czeskich Karkonoszy i Gór Izerskich oraz do atrakcyjnych, turystycznych miejscowości po jednej i drugiej stronie granicy. Trasy rowerowe Szklarskiej Poręby łączą się z trasami rowerowymi okolic Harrachova i Kořenova (Czechy) przez turystyczne-górskie przejścia graniczne (na podstawie Wikipedii).

Z historii.

W 1281 r. Bernard Zwinny, książę lwówecki podarował zakonowi Joannitów ze Strzegomia ziemie w okolicach dzisiejszych Cieplic. Oprócz tego zakonnicy zakupili dodatkowo tereny w górach Izerskich, obejmujące obszar obecnej Szklarskiej Poręby, ze względu na wydobywane tam złoto i kamienie szlachetne. Ale zakon wyniósł się z tych terenów po 10 latach[9], a nowym właścicielem w XIV w. został rycerz Gotsche Schoff. Jego potomkowie, ród Schaffgotschów, władali tymi ziemiami przez kilka następnych stuleci[10]. W połowie XIV wieku w Szklarskiej Porębie odnotowano po raz pierwszy istnienie huty szkła. Rozwój tego rodzaju działalności powodował intensywny wyrąb lasów. Za potrzebnym do wytopu drewnem huty i związane z nimi osady ludzkie przesuwały się w górę dolin potoków. Z procesem tym wiąże się nazwa Szklarska Poręba, gdyż na szklarskich porębach powstawały osady pasterskie, które dały początek dzisiejszemu miastu. W 1575 powstała huta nad Czeską Strugą, w 1617 w Białej Dolinie, w 1754 w osadzie Orle oraz w 1842 w dolinie Kamiennej istniejąca do dziś huta nazywana pierwotnie „Józefina” , a po 1945 r. „Julia” (na podstawie Wikipedii). Więcej.

Obiad zjadłem (pyszne pierogi ruskie za 12 złotych) w Chacie Sudeckiej (jeden z najstarszych domów w Szklarskiej Porębie o konstrukcji przysłupowo – zrębowej. Został wzniesiony w 1738 roku). Po wspaniałym zjeździe do Piechowic odwiedziłem jeszcze pałac Pakoszów (barokowy pałac położony w pobliżu rzeki Kamienna wzniesiony w 1725 r. W Pakoszowie dwukrotnie gościł król pruski Fryderyk Wielki. Po II wojnie światowej budowla była wykorzystywana przez różne instytucje, aż w 2004 roku stała się własnością potomków dawnych właścicieli – na podstawie Wikipedii).

Do Jeleniej Góry wracałem malowniczą ścieżką wzdłuż Kamiennej przez przeciwpowodziowe wały cieplickie i Stawy Ptaszyńskie.

Trasa: Jelenia Góra – Staniszów – Sosnówka Dolna – Podgórzyn – Droga pod Reglami – Przesieka – Szklarska Poręba – Piechowice – Pakoszów – Jelenia Góra.

Podziel się
Share on Facebook2Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Tumblr0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *