Prezentuję kolejną górską (rowerową) wycieczkę. Którędy jechałem ukazuje mój ślad GPS. Bardzo ciekawa trasa z cudownymi widokami na Kotlinę Jeleniogórską i nie tylko. Na Przełęcz Okraj wjeżdżałem szutrową leśną drogą. Po obiedzie w Malej Upie zjechałem do Przełęczy Kowarskiej, a dalej przez Rudawy do Czarnowa. Było trochę podjazdów. No i dwa piękne zjazdy. Najpierw z Okraju, a później z Przełęczy pod Bielcem do Strużnicy. W sumie 66 km.
Jelenia Góra – Kowary – Przełęcz Okraj – Mala Upa – Przełęcz Kowarska – Czarnów (dawne Schronisko Czartak) – Strużnica – Karpniki – Bobrów – Dąbrowica – Jelenia Góra.

Dwa cytaty z Wikipedii o miejscach.

1. Przełęcz Okraj

Przełęcz Okraj (niem. Grenzbauden Pass, Schlesische Grenzbaude, 1046 m n.p.m.) – przełęcz w południowo-zachodniej Polsce, we wschodniej części Karkonoszy[a].
Przełęcz znajduje się na wysokości 1046 m n.p.m., pomiędzy Kowarskim Grzbietem a Lasockim Grzbietem. Funkcjonują tutaj schroniska – polskie Schronisko PTTK „Na Przełęczy Okraj” oraz czeskie Pomezní bouda. Po stronie czeskiej znajduje się również kilka restauracji oraz obiektów noclegowych, należących do miejscowości Malá Úpa (Pomezní Boudy). Droga która prowadzi przez Przełęcz Okraj została zmodernizowana w 1937, a już rok później została wykorzystana przez Wehrmacht do najazdu na Czechosłowację. Do 21 grudnia 2007 r. na przełęczy znajdowało się drogowe przejście graniczne Okraj – Pomezní Boudy do Czech, na drodze łączącej Jelenią Górę z Trutnovem. Było to najwyżej położone drogowe przejście graniczne Polski. Wraz z przystąpieniem Polski i Czech do Układu z Schengen zostało ono zlikwidowane i można swobodnie przejść lub przejechać przez granicę. Łączą się tu polska droga wojewódzka nr 368 i czeska droga nr 252. W latach 60. XX w. powstała tu opadowa stacja meteorologiczna (wys. 1050 m n.p.m.). Średnie wartości roczne opadów z lat 1966–1975 wynosiły 1297 mm (najwięcej: czerwiec 177 mm i maj 153 mm, najmniej: styczeń 63 mm i grudzień 75 mm.

2. Schronisko Czartak

Czartak – dawne schronisko turystyczne położone w Rudawach Janowickich w miejscowości Czarnów. Budynek powstał ok. 1920 jako szkoła. Wzniesiono go na kamiennej podmurówce. Ma dwie kondygnacje i mieszkalne poddasze. Nakryty jest dwuspadowym dachem. Szkołę zamknięto w 1970. Następnie oddział PTTK z Kamiennej Góry wyremontował obiekt w latach 1970-1972 i uruchomił w nim schronisko, które w 1995 przeszło w ręce prywatne. W jadalni znajdowała się tablica ku czci Walerego Eljasza-Radzikowskiego ufundowana w 1987 przez Komisję Turystyki Górskiej PTTK, która upamiętniała 100-lecie znakowania szlaków turystycznych w Polsce. Na ścianie zewnętrznej umieszczono w 1995 metalową plakietkę z okazji 25-lecia Klubu Turystyki Górskiej Grań z Poznania[1]. Obecnie funkcjonuje jako gospodarstwo agroturystyczne[2]. Dysponuje 38 miejscami.

Podziel się
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Tumblr0