Jechałem tą trudną trasą dwa razy pod rząd – 5 i 6 czerwca. Po drodze cztery podjazdy, ten najtrudniejszy – na Przełęcz Komarnicką (662 m n.p.m). Pierwszego dnia (niedziela) wyruszyłem z aparatem w plecaku i robiłem zdjęcia, włączyłem także funkcję GPS, aby zapisać swój ślad. Niestety pod koniec etapu bateria mi padła. Dlatego właśnie powtórzyłem wycieczkę dnia następnego. Wcale nie żałowałem, trasa jest bowiem przepiękna. Na początek urokliwe Wzgórza Dziwiszowskie i malownicza leśna ścieżka prowadząca do Dziwiszowa. I dalej drogą przez las do Komarna, ciekawie położonego u stóp Grzbietu Południowego. W centrum wioski kościół katolicki pw. św. Jana Chrzciciela pochodzący z początku XIV w. Także stojący obok, wzniesiony w latach 1769-1772 kościół pw. św. Jacka. Od tego miejsca pierwszy podjazd, w końcówce bardzo stromy. Po zdobyciu Przełęczy Komarnickiej czekał mnie wspaniały zjazd typowo górską drogą w okolicach Skopca (724 m n.p.m.) do Wojcieszowa. Z lasu wyjechałem nieopodal Zakładu Wapienniczego (historia i rozwój miasta związane są z przemysłem wapienniczym). Nad miastem góruje wzgórze Połom słynące z jaskiń krasowych (głębokości do kilkudziesięciu metrów). W Wojcieszowie Górnym znajduje się renesansowy pałac (jest częścią zespołu pałacowego, w skład którego wchodzi park). W bezpośrednim jego sąsiedztwie wznosi się Góra Miłek – leśny rezerwat przyrody (położony na obszarze Wschodniego Grzbietu). Od pałacu zacząłem się wspinać drogą (początkowo asfaltową, a później stromą górską serpentyną) do Radzimowic. Radzimowice to najmniejsza w gminie Bolków wieś sołecka malowniczo położona na płd.-zach. zboczach Żeleźniaka). Począwszy od XV wieku wydobywano w okolicy rudy miedzi. Znajdował się tutaj jeden z ważniejszych ośrodków górnictwa.

Po krótkiej fotograficznej sesji w wiosce zjechałem do Mysłowa i za chwilę byłem już w Kaczorowie. Czas na przerwę w podróży. Od kilku lat zatrzymuję się w Karczmie Podgórzance. Jest to restauracja o wystroju myśliwskim zarządzana nieprzerwanie od 1956 roku przez jedną rodzinę. W ofercie dania z dziczyzny i baraniny. Ja polecam flaki – są świetne :). Z Kaczorowa pojechałem do Ciechanowic, gdzie przed wiekami podobnie jak w Radzimowicach eksploatowano złoża miedzi. We wsi znajduje się kościół parafialny pw. św. Augustyna, z XV wieku i zespół pałacowy składający się z pałacu z XVII wieku i parku z połowy XIX wieku. Na skraju wsi jeszcze okazały budynek mieszkalny i elektrownia wodna na rzece Bóbr niedawno uruchomiona przez przedsiębiorczego poznaniaka. I dalej znowu pod górę – wąską asfaltówką, która w drugiej części przechodzi w szutrowa drogę (po zniszczeniu nigdy nie wyremontowana. Jeżdżę nią od wielu lat i obserwuję, że jest w coraz gorszym stanie. Szosowym rowerem nie da się tam jechać (polecam górala). Dojechałem do Miedzianki – miasteczka widmo. Kiedyś tu tętniło życie. Historia tego miejsca również związana jest z górnictwem. Po jego upadku Miedzianka zaczęła egzystować jako miejscowość turystyczna, miasto starało się również o status uzdrowiska. Po 1945 roku zaczęto wydobywać tu rudy uranu. W 1972 roku (podobno w wyniku szkód górniczych) podjęta została decyzja o całkowitej likwidacji miejscowości. Polecam ciekawą książkę Filipa Springera pt. „Miedzianka Historia Znikania”. Obecnie z dawnego miasta zachowało się zaledwie kilka budynków (w tym kościół oraz budynek, w którym mieściła się kiedyś Gospoda pod Czarnym Orłem). Ostatnio wybudowano tu browar (z restauracją i miejscami hotelowymi), który szybko staje się nową atrakcja turystyczna regionu.

Z Miedzianki miałem szaleńczy zjazd do Janowic Wielkich, a dalej pojechałem znanym szlakiem rowerowym nad Bobrem przez Bobrów, Wojanów i Dąbrowicę do Jeleniej Góry – Zabobrza. Na zakończenie linki do stron o pałacach w Wojanowie i Łomnicy.
Trasa:

Jelenia Góra – Komarno – Przełęcz Komarnicka – Wojcieszów – Radzimowice – Kaczorów – Ciechanowice – Miedzianka – Janowice Wielkie – Wojanów – Jelenia Góra.

Podziel się
Share on Facebook3Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Tumblr0

2 thoughts on “Góry Kaczawskie”

  1. Pani Alu! Bardzo dziękuję za miłe słowa. Cieszę się, że moja strona okazała się przydatna. Pozdrawiam serdecznie.

  2. Wybieram się właśnie w te okolice Ta strona jest bardzo przydatna w planowaniu tak jak i Pana filmy na YouTube.
    Pozdrawiam z Piły

Comments are closed.