O godzinie 13:00 wybrałem się na rowerowa wycieczkę po Kotlinie Jeleniogórskiej. Po drodze fotografowałem. Pogoda była ciekawa. Rano słonecznie. Od trzynastej zaczęło się chmurzyć i około 15:30 w Sobieszowie złapał mnie deszcz. Dość intensywny, ale na szczęście krótki. Nie po raz pierwszy i nie ostatni jechałem tą trasą. Za względu na jej walory widokowe i zabytkowe robię to bardzo często. Pokonując moją około siedemdziesięciokilometrowa pętlę, natykam się malowniczo położone miejscowości tak w sercu Kotliny Jeleniogórskiej, jak i u stóp pasm górskich ją otaczających. Odwiedzam pałace i ogrody. Mijam Cieplice, Pakoszów, Miłków, Karpniki, Wojanów. Pojawiam się na słynnej ścieżce rowerowej nad Bobrem.

Wszystko to jest możliwe do zaliczenia w ciągu jednego dnia. Generalnie jest bezpiecznie. Pomimo sporego ruchu turystycznego w tym regionie, na lokalnych drogach można spokojnie pojeździć rowerem. Przestrzeń na ogół otwarta i można z wielu miejsc po drodze podziwiać piękną panoramę Karkonoszy. Wyjątkiem dotyczącym bezpieczeństwa są dwie obwodnice – drogi dojazdowe z Jeleniej Góry do Szklarskiej Poręby i Karpacza. Tego radziłbym unikać. Chcąc nie chcąc jeżdżę jednak czasem i tu (jak się spieszę). Kilka zdań o dolinie:

Cyt. „Park Kulturowy Kotliny Jeleniogórskiej (Dolina Pałaców i Ogrodów) – park kulturowy obejmujący założenia pałacowo-parkowe w południowej, środkowej, północnej i wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej oraz przyległych częściach Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich i Karkonoszy, w województwie dolnośląskim. Uznany za pomnik historii Polski. Na terenie parku znajduje się 20 zamków i pałaców, które były siedzibami książąt śląskich, pruskiej rodziny królewskiej (m.in. królów pruskich: Wilhelma III i Wilhelma IV), rodów arystokracji i szlachty polskiej, niemieckiej, czeskiej i austriackiej m.in. Radziwiłłów, Czartoryskich, Schaffgotschów, Hohenzollernów. W granicach parku znajdują się rezydencje w Bukowcu, Dąbrowicy, Janowicach Wielkich, Jeleniej Górze, Jeleniej Górze – Cieplicach-Zdroju, Jeleniej Górze – Czarne, Jeleniej Górze – Sobieszowie, Karpnikach, Komarnie, Łomnicy, Miłkowie, Mniszkowie, Mysłakowicach, Radomierzu, Ruiny Zamku w Rybnicy, Wojanowie, Wojanowie-Bobrowie, Wojkowie oraz Staniszowie wraz z terenami dawnego parku przypałacowego obejmującego górę Witoszę oraz Grodną, także pałace na terenie miasta Kowary: Nowy Dwór i Ciszyca. Do Parku należą Zamek Chojnik, Zamek Bolczów i Ruiny Zamku Sokolec oraz Zamku Niesytno. W obszarze parku znalazły się też m.in. domy tyrolskie w Mysłakowicach oraz zespół zabudowy sanatoryjno-szpitalnej Kowary-Wysoka Łąka. Przy budowie tych obiektów korzystano z usług takich architektów jak: Karl Friedrich Schinkel, Friedrich August Stüler oraz architekta krajobrazu – Petera Josepha Lenné. W XIX wieku powstał tu kompleks pałaców i parków wkomponowanych w otaczające krajobrazy rolnicze i leśne Kotliny Jeleniogórskiej, Karkonoszy i Rudaw Janowickich. Kotlina Jeleniogórska w XIX wieku należała do najmodniejszych terenów wypoczynkowych i turystycznych odwiedzanych przez takie osobistości jak: Caspar David Friedrich, John Quincy Adams, Fryderyk Chopin, Izabela Czartoryska, Johann Wolfgang Goethe„. Koniec cytatu (na podstawie Wikipedii).

Trasa: Jelenia Góra – Wodospad Szklarki – Jagniątków – Sobieszów – Sosnówka – Miłków – Karpniki – Bobrów – Wojanów – Dąbrowica – Jelenia Góra. 70 km spokojnym tempem. Zapraszam do obejrzenia zdjęć.

I jeszcze inny wariant spaceru dookoła kotliny (wycieczka – 4.06.2016).

Jelenia Góra – Perła Zachodu – Siedlęcin – Wrzeszczyn – Barcinek – Stara Kamienica – Kromnów – Pałac Pakoszów – Sobieszów – Podgórzyn – Sosnówka – Miłków – Kostrzyca – Bukowiec – Krogulec – Karpniki – Bobrów – Łomnica – Dąbrowica – Grabary – Jelenia Góra.
Podziel się
Share on Facebook1Share on Google+1Tweet about this on TwitterShare on Tumblr0