Celem wczorajszej wycieczki było miasteczko Mirsk wygodnie usytuowane w Kotlinie Mirskiej na Pogórzu Izerskim. Leży nad rzeką Kwisą. Blisko stąd do Jeleniej Góry (34 km), Gryfowa i naszej zachodniej granicy (jak również do Łużyc Górnych). A przede wszystkim do Świeradowa i Gór Izerskich, które są doskonale widoczne z okolic miasta. Historia miasta sięga XII wieku. Do Mirska jechałem przez Rybnicę, Starą Kamienicę i Rębiszów. Malowniczą szosą wijącą się wśród pól (nie licząc 10 kilometrowego odcinka magistrali zgorzeleckiej). Ze wspaniałymi widokami na Karkonosze i Góry Izerskie.

W drodze powrotnej zahaczyłem o Grudzę pięknie położoną na Przedgórzu Rębiszowskim, która jest najwyżej położoną wsią całego Pogórza Izerskiego. Przed drugą wojną światową była wsią letniskową. W centrum wsi kościół parafialny pw. Imienia NMP, wybudowany w latach 1765-68 z wieżą z końca XV w. I ładny cmentarz przykościelny z widokiem na góry. W Grudzy mógłbym zamieszkać. Spokojnie tu, cisza aż dźwięczy w uszach. Ciekawostką tej miejscowości są piękne kapliczki spotykane na każdym kroku. Warto wspomnieć o idealnie równej drodze – asfalty w tej okolicy nadają się do jazdy lekkim sportowym rowerem. A zjazd z Grudzy do Nowej Kamienicy będę długo pamiętał. Wspaniały!

Aktualizacja artykułu – mapka dodana w dniu 19.07.2017 (powtórnie przejechałem trasę).

Podziel się
Share on Facebook9Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Tumblr0

2 thoughts on “Wycieczka do Mirska”

  1. Przede wszystkim dziękuję za wizytę na naszym blogu i podlinkowanie wpisu o Grudzy. Między Rębiszowem a Mirskiem miałeś fantastyczną panoramę Gór Izerskich, na jednym ze zboczy stoi mój wakacyjny Domek pod Orzechem.

    1. Nie ma za co 🙂 Tak, panoramą gór zachwycam się ilekroć mam okazję jechać u ich stóp. Często też wdrapuję się na Halę Izerską (z Górzyńca przez Rozdroże Izerskie).

Comments are closed.