Tym razem wybrałem się do Jawora. Piękna jest ta drogą przez Góry i Pogórze Kaczawskie. Było bardzo ciepło, ale na wielu odcinkach drogi jechałem w cieniu. Przez las – Park Krajobrazowy Chełmy.

Park Krajobrazowy Chełmy – obszar chroniony od 1992 r. Znajduje się na terenie województwa dolnośląskiego, w powiatach: jaworskim, złotoryjskimi legnickim. Park jest położony we wschodniej części Pogórza Kaczawskiego (Pogórze Złotoryjskie), w Sudetach Zachodnich. Obejmuje również niewielki skrawek Wschodniego Grzbietu Gór Kaczawskich. Na północnym zachodzie w obręb Parku wchodzi skrawek Równiny Chojnowskiej, należącej do Niziny Śląsko-Łużyckiej. Był to pierwszy park krajobrazowy jaki powstał na terenie byłego województwa legnickiego.

Liczne badania potwierdziły odrębność i wyjątkowość tego obszaru. Obszar ten posiada wybitne walory krajobrazowe z unikatowymi w skali europejskiej reliktami działalności wulkanicznej – staropaleozoicznej, permskiej oraz trzeciorzędowej. Teren parku częściowo znajdował się w przeszłości pod panowaniem Cystersów z Lubiąża oraz prowadziły przez niego liczne szlaki handlowe. Nazwa parku nawiązuje do prasłowiańskiego słowa CHOLMY, używanego jeszcze w średniowieczu, jako nazwa wzgórz wypełniających Park. Fragment z: Wikipedii.

Przyjemna, mało uczęszczana szosa! I do tego bardzo widokowa. Już podczas wspinaczki serpentynami na Przełęcz Widok widzimy przepiękną panoramę Kotliny Jeleniogórskiej. Kolejny przepiękny widok otwiera się po pokonaniu podjazdu za Kraśnicą Wielką. Na pierwszym planie wieś Dobków, a ponad nią Grzbiet Południowy Gór Kaczawskich z Łysą Górą i Skopcem. Po pokonaniu malowniczych zakrętów w okolicy Muchowa i Myślinowa, znalazłem się na otwartej przestrzeni Pogórza Kaczawskiego (nad wsią Chełmiec położoną u stóp Jeżycy). Widać stamtąd doskonale Jawor leżący na Równinie Chojnowskiej. A na ostatnim planie – Góry Sowie i Kamienne.

Kościół Pokoju w Jaworze. Został wybudowany w latach 1654-1655 według projektu Albrechta von Säbischa z zastosowaniem konstrukcji ryglowej. Budowla powstała z materiałów nietrwałych: drewna, słomy i gliny. Na uwagę zasługuje barokowe wyposażenie wnętrza: ołtarz, ambona i chrzcielnica. Po stronie północnej i południowej wzniesiono po cztery kondygnacje empor, których parapety zdobią obrazy ilustrujące Stary i Nowy Testament oraz pejzaże z zamkami i tarcze heraldyczne. Wszystkie elementy konstrukcyjne pokrywają polichromie o motywach fantazyjnie zwiniętych wici roślinnych. Ten obiekt wyróżnia się na tle historii sztuki europejskiej II połowy XVII w. ze względu na swą unikatowość i wysokie walory artystyczne. Jest jednym z trzech tzw. Kościołów Pokoju wybudowanych po wojnie trzydziestoletniej i jednym z dwóch zachowanych do dziś (drugi w Świdnicy). Fragment z: Wikipedii.

Wracałem przepiękną drogą przez Lipę (również przez Park Krajobrazowy Chełmy). A dalej miałem świetny zjazd (aczkolwiek niebezpieczny, bo to główna droga Wrocław – Jelenia Góra) do Kaczorowa. Po wspinaczce na Przełęcz Radomierską skręciłem do Janowic i jakiś czas po tym jechałem swoją ulubioną scieżką nad Bobrem do Wojanowa i Jeleniej Góry.

Trasa: Jelenia Góra – Przełęcz Widok – Stara Kraśnica – Muchów – Chełmiec – Jawor – Lipa – Radomierz – Janowice Wielkie – Wojanów – Jelenia Góra. Długość – 100 km.

Podziel się
Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on Tumblr0